Kaple sv. Antonína Poduánského

by admin
693 zobrazení

Naplánovat výlet na Klostermannovu rozhlednu na Javorníku je jistě dobrým tipem. Z rozhledny se vám nabídne luxusní výhled a za dobrého počasí dohlédnete i několik kilometrů. Ale než dorazíte k oné impozantní rozhledně zastavte se na chvilku u kaple sv. Antonína Poduánského, jako my. Proč? Odpověď na tuto otázku poznáte hned po příchodu ke kapli. 

Ranní rozbřesk u kaple sv. Antonína Poduánského

Kaple se svojí nadmořskou výškou nad 1000 m nabídne překrásný výhled na podhůří Šumavy. Jenže kde kapli hledat? Najdeme ji vlevo v rohu ke konci malé sjezdovky pod lesem. Sjezdovka se nachází přímo v obci Javorník a začíná od hlavní cesty směrem na Stachy. Dorazit ke kapli není jen tak lehký úkol, ale myslím, že s trochou námahy to zvládne každý. Dokonce lze ke kapli dorazit, s malou pomocí, i na invalidním vozíku nebo s kočárkem. 

Kapli najdete hned vedle sjezdovky pod lesem v obci Javorník

Vybrat si můžete mezi dvěma cestami. Jednu kratší, přímo po sjezdovce a druhou delší po modré a žluté trase, které vedou od hlavního parkoviště. Musíte však počítat s tím, že tak či tak vás nemine nepříjemné stoupaní do kopce. Respektive po sjezdovce to bude 300 m a po turistické 600 m. My si vybíráme delší trasu, abychom nepošlapali trávu, a vůbec nelitujeme. Po 350 m se napojíme už na spojnici vedoucí přímo ke kapli vybudovanou v roce 1940 na počest našeho státníka Antonína Švehly. 

Jakmile se dostaneme k místu pod lesem, kde turistická trasa ostře točí doprava, víme, proč je toto místo tak zajímavé. Výhled na podhůří Šumavy, z posezení vedle kaple, nás neskutečně nabíjí životní energií. V tu chvíli jsme se rozhodli, že místo musíme navštívit při východu slunce, jelikož výhled je situován na východ a věříme, že ranní rozbřesk bude to pravé. 

A ano, bylo to tak. Po několik dnech jsme se časně ráno na toto místo vypravili kousek pod kaplí, jsme přivítali nový den. Vzhledem k podzimnímu období převládal inverzní charakter počasí a údolí se ,,trápilo” v mlze. Výhled stál opravdu za to (na našem Instagramu uvidíte, jak to vypadalo). Pohled na sluneční paprsky vycházející z bílé peřiny byl nabíjející. Téměř hodinu jsme se koukali na panorama, které v tu chvíli Javorník od kaple sv. Antonína Poduánského nabízel. 

Proto než se ráno vyškrábete k rozhledně, chvilku se tu pozastavte a nechte se nabít energií z pohledu vycházejícího slunce . 

Východ slunce na Javorníku