Plechý

by admin
900 zobrazení

Plechý nebo-li Plöckstein

Nejvyšší horou Šumavy a zároveň pátým nejvyšším vrcholem Šumavy, pohoří, které leží na hranicích s Rakouskem, je hora Plechý, německy Plöckestein. Plechý se pyšní s nadmořskou výškou 1379 m n. m. a nabízí tak přehlídku krásných výhledů do okolní nejen české, ale i do rakouské krajiny a za příznivých podmínek, v době podzimních inverzí, lze vidět i vzdálené Alpy. Lepší vyhlídky však najdete severně od vrcholu a to Kučerovu vyhlídku a Stifterovu vyhlídku.

Pohled na rakouské Alpy

V těchto místech, nad Jezerní stěnou, zhlédne vaše oko Plešné jezero a i vzdálenější část lipenské přehrady za Novou Pecí. Vrchol Plechého pokrývají nízké horské smrčiny, kapradiny, jeřáb ptačí a další nízký porost. Vzhledem k těžkému a nepřístupnému terénu se na svahu Plechého téměř nekácelo a zachoval si tak bujnou vegetaci. Stromy se zde dožívají i 300 let, některé dokonce i 500 let. Jedná se však o unikátní raritu v počtu nanejvýš sedmi kusů.

Tento vrchol je výtečný i pro své klimatické podmínky, kdy se průměrná roční teplota pohybuje okolo třech stupňů celsia a roční úhrny srážek přesahují i 1600 mm. Proto sněhová pokrývka v zimě dosáhne kolikrát i 250 cm. Sníh tu pak vydrží i půl roku.

Zamrzlé Plešné jezero a pohled na Jezerní stěnu