Šumavské běžkování

by admin
216 zobrazení

Předpověď se vyplnila a na Šumavu dorazily vydatné sněhové srážky. Vytáhnu mapu běžeckých tras na Šumavě a začnu plánovat kam vyrazím. Můj výběr nemá dlouhého trvání a vybírám si nenáročný okruh z Churáňova na Zlatou Studnu. Následně mé šumavské běžkování plánuji přes Zhůří na Horskou Kvildu, takže se na chvilku podívám i do Západočeského kraje. Z Horské Kvildy se pak vydám nejkratší cestou zpět na Churáňov.

Zhůří

Na okruhu dlouhém 18,5 km s převýšením cca 280 m najdete nejen planiny a klidný les, ale v případě ideálního počasí i vyhlídku na Poledník. Start našeho okruhu započneme na Churáňově a vydáme se přes rašeliniště Malý Polec na Zlatou Studnu, planinu s bohatou historií. Sklářskou osadu zde připomínají již pouze zbytky stavení, které zaznamenáte pouze v létě. Ale zahýbáme doprava a míříme k torzu komína, kde se říká U Matesa. Okolo bývalého stavení se stočíme po levé ruce a míříme k další zaniklé obci Zhůří. Odtud za příznivého počasí se nám nabídne pohled na Poledník a údolí svažující se k Vydře (řeka vznikající soutokem Roklanského, Moravského a Filipovského potoku).

U Matesa

Od Zhůří nás čeká klesání na Horskou Kvildu, abychom poté stoupali zpět ke Zlaté Studni, kde se opět zastavíme a vychutnáme si zasněženou planinu, klid se zvukem šumění šumavských lesů.

Okruh vám zabere čisté jízdy okolo čtyř hodin, proto doporučujeme s sebou přibalit i nějaké občerstvení v podobě termosky s čajem a sušenky. Na Horské Kvildě narazíte i na hospodu či restauraci, kde lze posedět a poobědvat. 

Než se vydáte na své šumavské běžkování, doporučujeme kouknout na webové stránky Ski areálu Zadov a případně mapy.cz, kde naleznete bližší informace o úpravě běžeckých tras, případně, kdy naposledy byli upravovány, aby váš výlet dopadl stejně krásně, jako ten můj.

Pravidelně upravované stopy na Šumavě