Hradlový most – Rechle

by Aleš Vilánek
621 zobrazení

Při cestě z Modravy na Srní se musíte zastavit 2 km za Modravou v místě, kde řeku Vydru přetíná Hradlový most – Rechle. Tento 72 m dlouhý most zaujme hned na první pohled. Most, který do roku 1953 sloužil na hlavní trase mezi Modravou a Srním k překonávání řeky Vydry, se dnes využíván pouze pro pěší a cyklistické výlety. V minulosti byl dokonce stržen a až s příchodem nového tisíciletí došlo k obnovení původních pilířů. Na most se s autem nedostanete, což nevadí, jelikož ho zanecháte hned na přilehlém parkovišti.

Hradlový most – Rechle nedaleko Modravy

Vchynicko-Tetovský kanál a Hradlový most

Hradlový most – Rechle plnil hned dvě funkce. Stavba z 18. století napojená na Vchynicko-Tetovský kanál sloužila k zachycování plaveného dřeva a nasměrování do zmíněného kanálu. Dřevo následně pokračovalo do Křemelné, která byla pro dřevo splavnější. V letních měsících se mnohdy pořádají ukázky dřívějšího plavení i pro veřejnost. Můžete se tak podívat, jak probíhala práce se dřevem na Šumavě.

Bude se vám tu líbit

Z parkoviště u této unikátní stavby se můžete napojit na cyklostezku, která vede okolo kanálu. Nenáročný terén a zpevněnou cestu ocení převážně nenároční cyklisté. Stezka vás zavede přes Rokytku až na Srní. Hradlový most mohou díky prostornému parkovišti, pevným cestám k mostu a okolo kanálu, navštívit i vozíčkáři. Vydat se můžete i na Naučnou stezku Vchynicko-tetovského kanálu a na druhou stranu, proti proudu řeky Vydry, na NS Modrava – Hradlový most. 

Hradlový most – Rechle sloužil pro zachytávání plaveného dřeva

Velkou část času však strávíte u mostu. Stavba s kombinací kamenných pilířů a dřevěných trámů společně s Vchynicko-Tetovským kanálem jsou od roku 1958 kulturní památkou. Nejenže zde budete zkoumat, jakým způsobem bylo zachytáváno plavené dřevo, které bylo dále posíláno do kanálu, ale i omleté kameny a řečiště Vydry. Při svém pobytu na Šumavě se přijeďte podívat na Hradlový most – Rechle, kde poznáte šumavskou historii a okolní přírodu.