Březník

by admin
648 zobrazení

Luzenské údolí 

Samota, rozléhající se v Luzenském údolí 7,5 km od Modravy, kde v historii vedla Zlatá stezka spojující Čechy s Pasovem a odehrává se tu i děj z knižního románu Ze světa lesních samot od Karla Klostermanna, nese název Březník. Jak je to na Šumavě zvykem, i toto místo patří k nejchladnějším místům v Čechách. Březník, protínající Luzenský potok, nabízí nádherný výhled na Luzenské údolí s v dáli se tyčícím Luzným.  

Luzenské údolí společně s Březníkem patří do I. zóny Národního parku Šumava, tím pádem nás přírodou provedou jen turistické trasy. Březník je ročně obdařen i velkým množstvím srážek. Jejich průměrná ročního hodnota se pohybuje okolo 1600 mm. Je to tedy ideální lokalita k zimnímu běžkování, někdy dokonce i na 180 cm sněhové pokrývky.

Na Březníku narazíte na myslivnu

Na Březníku, kromě nádherné přírody, naleznete také myslivnu, což je jediné stavení v tomto místě. K této budově vás dovede cesta táhnoucí se údolím z Modravy proti proudu Modravského potoku, jež vzniká soutokem Luzenského a Březnického potoku. Vydat se na cestu můžete za letního svitu pěšky a případně i na kole. V zimě zase využijete běžeckých stop pro běžkování. Bohužel i Březník je poznamenaný kůrovcovou kalamitou, která zasáhla Šumavu v minulých letech, avšak mezi uschlými stromy vykukují menší mladší stromky a obnovují tak zalesnění svahů.

Lázeňským údolím protéká Moravský potok, který vzniká soutokem potoků Březnického a Luzenského