Pramen Vltavy

by admin
424 zobrazení

Správná volba pro výlet

Na Šumavě naleznete nespočet míst, která jsou třeba navštívit. Ať už jsou to ty známé jako Březník, Kašperk, ledovcová jezera a nebo další, ne tak známé. Ale kam si svůj výlet při návštěvě Šumavy rozhodně musíte naplánovat, je pramen Vltavy. Jedna z nejvýraznějších řek České republiky pramení právě na Šumavě. V historii byla řeka důležitá proplavení dřeva, dnes je to zásoba vody pro okolí. Asi ani nemusíme připomínat, že protíná naše hlavní město Prahu a u Mělníka se vlévá do Labe.

K pramenu Vltavy se vydáte z šumavské Kvildy po asfaltové cestě. Nenáročný terén zvládnou všechny věkové kategorie jak na kole, pěšky nebo v zimě na běžkách. Mírné 5,5 km dlouhé stoupaní k pramenu pod Černou horou v zimě zahřeje a v létě moc nepotrápí, počítáme-li tedy s výchozím bodem z Kvildy. Náročnější turisté si mohou vybrat okruh přes Bučinu, případně přes Černou horu.

Na místě se nachází studánka se svedenou vodou, ta je ale pouze symbolická, jelikož skutečný pramen se nachází v nepřístupném terénu na svahu Černé hory. Na hranice s Německem to máte, co by kamenem dohodil, a proto můžete pokračovat ještě 1 km dále na hraniční přechod Sedmiskalí (Siebensteinkopf).

Běžkařská stopa vedoucí k prameni

Hustý les – Pramen Vltavy

,,Konečně nás paní zima obdařila dostatečným sněžením a mohl jsem tak oprášit běžky a vyrazit zkontrolovat pramen Vltavy. Vydávám se nejlehčí cestou z Kvildy po modré. Teplota se pohybuje pod bodem mrazu a lehké sněžení doprovází slabý vítr. Necelých 6 km přede mnou. Než se cesta stočí do lesa a já tak opustím kvildské louky, naposledy se posilním teplým čajem a vydávám se na trasu k pramenu.

Vzhledem k nenáročnému profilu trasy mám čas si všímat i zasněžených okolních stromů. S blížícím se cílem mého výletu pociťuji na svých tvářích chladnější vzduch, přesto se dokáži svojí jízdou udržet v teple. Necelý 1 km před pramenem začínám vzpomínat na své první běžkařské krůčky, které mě zavedly i do těchto míst, kde se pyšnil vysoký a hustý les. Bohužel i sem zafoukal vítr s kůrovcem a pohled na jižní svah Černé hory není nikterak veselý. Útěchou může však být, že mezi suchými stromy vykují nízké mladší, hustě větvené stromky. Trasa k symbolické studánce pramenu Vltavy mi trvala necelých 40 minut a po krátkém odpočinku a občerstvení se vydávám zpět na Kvildu.“

Svah Černé hory