Chalupská slať

by admin
689 zobrazení

Nejvíce fotografovaná břízka v České republice

Kde hledat nejvíce fotografovanou břízku v České republice za každého počasí i ročního období? Na Šumavě. Přesněji 1km od Borové Lady na plovoucím rašelinovém ostrůvku Chalupské slati. Největší slati v České republice (1,2ha). Na dalších plovoucích rašelinných ostrůvcích roste řada vzácných rostlin.

Břízka se nachází cca třináct metrů od výhledové plošiny, ke které vede dřevěný, dostatečně široký chodník. A vzhledem k nenáročnému terénu od parkoviště, kdy vás čeká cirka dvě stě metrů po asfaltu k informačnímu středisku Svinné Lady a následně necelý kilometr po dřevěném chodníku téměř po rovině, si mohou břízku vyfotit, či se jen podívat, i vozíčkáři, případně i maminky s kočárkem. Cyklisté musí své bicykly zaparkovat u informačního střediska a po dřevěném chodníku se vydat pěšky.

Na své si přijdou i děti v raném věku. Vedle informačního střediska si budou moci pohrát a obdivovat dětské hřiště. Než se vydáte po dřevěném chodníku objevovat kouzlo Chalupské slati, můžete si vyzkoušíte i různé poznávací hry připravené na dřevěné ceduli. Nezapomeňte při cestě po chodníku pozorovat informační tabule s různými druhy rostlin, které rostou pouze v těchto podmínkách.

Cestou na Chalupskou slať

Podzimní východ na Sviné Ladě cestou na Chalupskou  slať

Již několik dnů se přemlouvám k brzké ranní výpravě na Chalupskou slať, abych přivítal nový den na úchvatném místě. Konečně jsem se přemluvil a ještě za tmavého rána vyrážím k nejvíce fotografované břízce na Šumavě. Již v autě pozoruji ve zpětném zrcátku první slunečné paprsky, které rozjasňují barevné podzimní listy stromů. Po zaparkování svého vozu se vydávám po dřevěném chodníku vedoucí se přes palouček mezi šumavské borovice. Po pár krocích si užívám chladný ranní vzdoušek a nasávám energii z podzimní atmosféry. Vybavuji si vzpomínky na školní výlety z mladých let, kdy jsme tu jako děti pozorovaly krásu přírody.

Ano, ta krása je tu pořád a nyní mi je jedno, že za čtyřicet minut musím být v práci, že musím odpoledne nakoupit nebo zaplatit účty. Ne, v tuto chvíli mi stačí jen jedno, a to přijímat kyslík z probouzející se přírody. Lehkým krokem přicházím k jezírku a pomalu se mi otevírá výhled na největší rašelinné jezírko v České republice. K mému překvapení potkávám dalších pět nadšenců s fotoaparáty, kteří čekají na správný okamžik k focení. Nevnímám osoby vedle mě a vychutnávám si ten klid. Hladina jezírka je jedno velké zrcadlo odrážející modrou oblohu na které se prohání pár mráčků. Najednou se první slunečné paprsky dotknou hladiny a okolních lesů. Co nám příroda dokáže vykouzlit, si někdy ani neuvědomujeme, dokud to nespatříme. Během těch třiceti minut jsem se nechával unést okamžikem a s úsměvem na tváři a dobrou náladou jsem se pak o debral ke svému vozu.