Mářský vrch

by admin
454 zobrazení

Kdo by neznal Mářský vrch, najdete ho pár kilometrů od Vimperka. Kopec s nadmořskou výškou 907 m n. m. nesoucí na svém vrcholu vysílač. Ale proč vám píšeme zrovna o kopci s vysílačem? Vypravit se na výlet na tento kopec nemusí být špatnou volbou. Proč?  Nachází se zde kamenné moře 150 m dlouhé a 40 m široké. Následkem rozpukání a mrazového zvětrávání vznikají chaoticky uspořádané balvany. Tento proces i nadále pokračuje a proto i 24. května roku 1989 bylo kamenné moře vyhlášeno přírodní památkou. 

Výhled z rozhledny na vrcholu na kamenné moře

Vrchol Mářského vrchu je i nadále zalesněn, i když část svahu je, z důvodu kůrovcové kalamity vykácen. Dříve však vrcholky stromů nebyly tak vysoko a proto archivář a farář František Teplý zapříčinil roku 1935 položení základního kamene k výstavbě rozhledny s kaplí. Z výhledové plošiny je možné dnes díky vzrostlým stromům vidět pouze severozápadním směrem. Přesto je výhled poutavý a při vaší návštěvě jej oceníte.

Z Budilova po červené vede náročná cesta

Keltská stezka

Přes Mářský vrch vede Keltská stezka, po které se můžete vydat od Kobovy Hutě až na Věnec (Keltské hradiště), který se svojí výškou 765 m n.m. stojí před Mářským vrchem. Na vrchol Vás tak dovede hned několik tras. Po červené se vydáte ze Svaté Máří nebo Budilova. Tady počítejte s náročnějším terénem a pro cyklisty a maminky s kočárkem tuto trasu nedoporučujeme. Co ale doporučujeme, je cesta po modré ze Lštění. V létě tam zaparkujete auto a vydáte se po vrstevnici k vrcholu. Tuto cestu mohou využít jak cyklisté, tak maminky s kočárky. Asfaltová cesta ze Lštění, kde mimo jiné můžete obdivovat i kostel sv. Vojtěcha, vede až k vrcholu. 

Takový západ slunce se vám naskytne při jarním večeru

Po cestě budete mít místy možnost sledovat z jedné strany Boubín a z druhé strany se vám naskytne rozsáhlý výhled na Šumavsko a Pošumaví. Při příchodu k vrcholu na vás nejdříve vykoukne již zmíněný vysílač a vpravo od něj křížová cesta ke kapli s výhledovou plošinou. Pokud navštívíte rozhlednu v jarních měsících ve večerních hodinách, určitě si počkejte na západ slunce. Bude to stát za to!

Rozhledna na Mářském vrchu

Mapa