Kostel sv. Vojtěcha

by admin
165 zobrazení

Při dnešní  výletní zastávce se zastavíme v jedné vesničce ležící v nadmořské výšce 885 m mezi Mářským vrchem a Bělčí, abychom poznali místní kostel sv. Vojtěcha. První zmínka o této vesnici se datuje od roku 1352. Vesnice náležela vladykům Vilému a Zdeňkovi ze Lštění. Z 13. století se datuje i místní kostel, který prošel i určitou renovací. Postupem času byla v obci vybudována fara, kterou posléze spravovali církevní administrátoři z Vimperka v letech 1655-1666. Jelikož je místo spojováno se svatovojtěšským kultem, prosazovaným v 18. století, nazývá se působiště Vojtěch nebo Svatý Vojtěch.

Na vršku před kostelem nás upoutá kaple Nanebevzetí Panny Marie z 18. století. Zde dle pověsti žehnal svatý Vojtěch své vlasti.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie

Lštění rádi navštěvovali významné osobnosti české literatury, jako byl Jan Neruda, Karel Klostermann, Julius Zayer a Jindřich Šimon Baar. Z vesnice se vám naskytne poutavý výhled do okolí Prachaticka, ale i Strakonicka. Dohlédnete na vesnice jako jsou Nahořany, Úhřice, ale vidíte i část Strakonic a v určitém místě sponzorujte kouřící Temelín. Otočíte-li si o 180 stupňů spatří váš zrak nedaleký Boubín v celé své kráse. Lštění a kostel sv. Vojtěcha je ideální zastávkou při podzimním inverzním charakteru počasí, kdy se údolí zahalí do mlhavé peřiny. Obdivovat tak můžete nejen krásu vesnice a její památky, ale i šumavskou přírodu. A kdo má rád procházky, může se ze Lštění projít i na nedaleký Mářský vrch s rozhlednou.

Kostel sv. Vojtěcha leží v nadmořské výšce 885 m