Zlatá Studna

by admin
363 zobrazení

Zaniklá obec Zlatá Studna

Už si ani nepamatuji, kdy jsem poprvé navštívil toto překrásné a tiché místo na samé hranici Národního parku Šumava. Hned při první návštěvě jsem si zelenou louku, planinu uprostřed lesů na Šumavě oblíbil a dnes patří k mým nejvíce navštěvovaným místům šumavské krajiny. Zlatá Studna svojí polohou okouzlí nejednoho turistu v zimě, ale i v létě.

Dnes byste již nepoznali, že se zde rozprostírala sklářská osada s velkou tradicí a když na Šumavě vyhasínali sklářské pece, patřila k těm posledním. Při návštěvě si neodpustíte zasnít a vžít se do role víc jak 100 lidí, kteří zde žili po několik desítek let. V 18. století a v drsné přírodě uprostřed lesů se zde věnovali sklářství. Bohužel při ukončení sklářské huti pomalu zanikala i obec. Dnes můžete na místě nalézt pozůstatky základů domů a planinu.

Pozůstatek zdi ze stavení

Zlatá Studna vás učaruje za každého počasí. Když jsem přijedete na kole za letních slunných dnů, nebo si užít barvy okolních stromů za sychravého podzimu. Dokonce i třpytící se vločky sněhu v zimním čase od prodírajících se slunečných paprsků skrze mraky, až po první jarní romantickou procházku a pozorovat tak první rozkvetlé kvítí. Prostě přírodní orchestr. 

Zimní pohled na Zlatou Studnu
Autor: Liby Rodová 2020