Čertův kámen – Pobyt na Šumavě

by Aleš Vilánek
391 zobrazení

Již jsme vám představovali pošumavskou obec Čestice a její poutní místo na Kalvárii. Nyní se posuneme o pár kilometrů vedle na kopec do obce Krušlov. Mimo jiné je zde nádherný výhled na Javorník, krásný včelín a další. Do obce vás přivede NS Včelí stezka, o které jsem se zmiňovali v článku o Kalvárii, která se zakončí u velkého Máchova včelína. Ale o tom možná jindy. Chceme vás vzít ještě kousek nad Krušlov k místu nazývaném Čertův kámen.

Lesní pěšina na Čertův kámen

Jedná se o skalní masiv, který se nachází uprostřed lesa, výhled je do korun stromů a dovede vás k němu lesní pěšina značící zelenou turistickou značkou. Tak teď jsme prozradili všechny zajímavosti, který tento masiv skrývá. Takže proč se vydat k tomuto místu? Než se napojíte na lesní pěšinu, musíte přejít louku. Opět si říkáte nic moc zážitek, ale z jedné strany pozorujete krásnou jihočeskou vesnici a na druhé se vám otevírá pohled na téměř celé Pošumaví. 

Pohled z horní plošinky

Schovaný Čertův kámen

Najednou vás cesta zavede do lesa a už zbývá pár kroků a jste u zmíněného masivu. Čertův kámen se schovává a snad do posledního kroku ho nevidíte. Najednou vykoukne a vy můžete vylézt na jeho plošinku. Musíte však dávat pozor. Ikdyž z Krušlova vede nenáročná cesta a k masivu dojdete téměř bez námahy, z druhé strany tomu tak není. Čertův kámen je ve svahu a pod ním strmý sráz. Ale vraťme se k oné zmíněné plošince. To je ten hlavní důvod, proč navštívit toto místo. Pokud se dostanete nahoru, otevřou se vám koruny stromů a vy můžete v klidu usednout nebo lehnout a pozorovat oblohu, poslouchat šumění stromů a v klidu rozjímat. 

Čertův kámen – Pobyt na Šumavě

Sem tam vás vyruší nějaká moucha nebo bzučení, zpěv ptáků a tak. Absolutní balzám na duši. Upřímně jsem zde jednou i usnul. Neruší vás žádné zvuky aut, vlaků, či jiných strojů. Pokud jste vyznavači lezení, vezměte si s sebou své vybavení. Na stěně je vytvořeno několik lezeckých cest. 

Stěna s lezeckými cestami

Jak jsme již zmiňovali, k masivu vás dovede zelená turistická značka z Krušlova. Což je nenáročná cesta a zvládnou ji snad všichni. Pokračovat však můžete kolem masivu dolů, trochu příkřejší pěšinou k cestě vedoucí na Nahořany. Kdo zná Nahořany, ví že je tady jeden z nejhezčích výhledů na Boubín. Odtud se pak po cestě dostanete zpět do Krušlova, který je nedaleko. Tento výlet, si myslím, je ideální na nedělní slunečné odpoledne k načerpání energie před novým týdnem.

Čertův kámen 750 m n. m.