Klostermannova rozhledna

by admin
676 zobrazení

Již jsme vás v jednom našem výletu lákali na Javorník a to přesně ke kapli sv. Antonína Poduánského. Nyní se podíváme také na Javorník, ale o pár desítek metrů dál od kaple, abychom si mohli vychutnat rozhlednovou romantiku z místa, kde se tyčí Klostermannova rozhledna.

Rozhlednu najdeme na vrcholu hory Javorník vedle stejnojmenné obce. Uprostřed lesa na nás vykoukne kruhová bílá stavba v nadmořské výšce 1067 m n. m. Od již známé kaple sv. Antonína vás k ní dovedou stejné trasy barvy modré a žluté. Z rozhledny uvidíte celou Šumavu do všech světových stran. Nabídne se vám pohled i na nedaleký Ski areál Zadov, jež se pyšní také svojí rozhlednou.

Klostermannova rozhledna

Kdo se však zapříčinil o vybudování této rozhledny? Už dle názvu lze vydedukovat, kdo byl iniciátorek. Ano, byl to spisovatel, jenž se nechával inspirovat šumavskou přírodou, Karel Klostermann.  Rozhledna se však vybudovala až po jeho smrti. Slavnostní otevření se konalo 28. srpna 1938, kdy se rozhledna mohla těšit ze svých prvních návštěvníků.

Výhled z rozhledny byl nádherný, ale příroda, respektive okolní stromy, obklopily rozhlednu nejenom svým stínem, ale koruny stromů dosahovaly stejnou výši jako Klostermannova rozhledna.

Cesta k rozhledně vede po zpevněné cestě

Klostermannova rozhledna proto prošla v roce 2003 rekonstrukcí a dostala 14 m kruhovou nástavbu. Po příchodu k rozhledně přesně poznáte její starší nižší část od její nástavby. Rozhledna tak opět vykoukla nad koruny stromů a pyšní se nyní celkovou výškou přes 39 m s 201 schody.  Z Klostermannovy rozhledny si vychutnáte krásné pohledy do okolí všemi směry. komu vyhládne výšlapem k rozhledně, může se občerstvit v restauraci v Penzionu Na Podlesí, který vás pozve na svoji krásnou terasu s dalekým výhledem.