U Matesa

by admin
897 zobrazení

Dřevěnou hájenku, nedaleko proslulého místa a zaniklé obce s názvem Zlatá studna, dnes připomíná pouze pětimetrové torzo komína a pece. Vítejte na místě zvaném U Matesa. O správu hájovny se staralo město Kašperské Hory a budova byla využívána až do roku 1953, kdy bohužel došlo k částečné demolici. Ale nejde tak ani o komín a pozůstatky objektu, které zde doplňují ráz přírody, ale o místo jako takové.

Krásné a klidné okolí přírody nedaleko Zlaté studny

K této samotě nás dovede červené turistické značení vedoucí přes Zlatou studnu směrem na Popelnou. Samota se jí říká právem, jelikož vzhledem k tomu, že leží mimo frekventované turistické trasy, je velká pravděpodobnost, že na místo ke komínu dorazíte sami. Přesně jako my. Vyrazili jsme po známé trase z Churáňova k Mezilesní slati a odtud jsme dorazili na již zmíněnou Zlatou studnu. Na Zlaté studni zahneme doprava na červenou a po 1,2 km dorazíme k palouku na okraji lesa. V tom spatříme onu samotu s komínem. 

V zimě vás k Matesovi dovedou i běžkařek trasy

Hned poznáte, proč jsme vás pozvali zrovna sem. Dýchne na vás pocit blaženosti. Pozorováním slunečných paprsků, jak se opírají o komín a větve stromů, si vychutnáte obraz šumavské dokonalosti. Bude to pro vás nejen příjemný a blahodárný pocit. 

Vzhledem ke své poloze, můžete samotu navštěvovat po celý rok, jak na kole nebo pěšky, tak i na běžkách. V zimě vás dovede přímo ke komínu běžecká stopa, která sousedí se závodními běžeckými tratěmi. U Matesa se například připravovala na své olympijské medaile i Kateřina Neumanová. 

Napojit se na frekventované turistické trasy není problém, od Matesa se po necelém kilometru napojíme U Tří jedlí na Danielku vedoucí směrem na Zhůří.

U Matesa