Zhůří

by admin
455 zobrazení

Zaniklá obec Zhůří a tragédie

Šumavská zaniklá osada pod Huťskou horou s nádhernými výhledy na hřebeny vrcholků Šumavy je Zhůří. Na planinu ve výšce 1150 m n. m vás dovede cesta z Renštejna na Horskou Kvildu, respektive z Renštejna stoupáte 8 km do kopce přes obec Svojše. krásné místo s bohatou historií vás uchvátí na první pohled svým výhledem do údolí řeky Vydry a za příznivého počasí se vám naskytne pohled na Poledník.

Zhůří nabízí krásný výhledy například na Poledník i na další šumavské vrcholky

V roce 1785 se poprvé doslýcháme o tomto místě, kde působili zemědělci, kteří zde chovali dobytek. Postupem času zde vyrostl kostel společně s kaplí a několik domů. Na přelomu 18. a 19. století obývalo místo téměř 170 obyvatel. Místem vedla i trasa Zlaté stezky vedoucí z Kašperských Hor do Pasova. Zhůří ve své historii uchovává i tragickou leteckou nehodu z roku 1937, kdy nedaleko obce do svahu Huťské hory narazilo za nepříznivého počasí letadlo. Nehodu nepřežili oba piloti a jeden pasažér. 

Pozůstatky budov na Zhůří

Osadě se stal osudným odsun Němců v letech 1945 až 1947 a v roce 1952 byla obec zabrána armádou a veškerá stavení a budovy strhli. Na místě obec připomínají pozůstatky jednoho ze stavení a kříž. Armáda zde vybudovala kasárna a radar na ochranu a sledování vzdušného prostoru v příhraničí. Definitivně byl provoz kasáren ukončen až v roce 1990 a většina z nich byla stržena v roce 2009. 

Zhůří svojí i tragickou historií přesto nabídne turistům okouzlující pohled do šumavské přírody. V létě oceníte zelenou louku svažující se k Turnerově chatě. V zimě kouzlo kontrastu zasněžených stromů a slunečných paprsků. Ke Zhůří vás dovede turistická trasa z Chráňova přes Zlatou studnu, Horské Kvildy, nebo přijedete autem a zaparkujte na přilehlém parkovišti. 

Zima na Zhůří má také své kouzlo