Královský kámen

by admin
523 zobrazení

Jednou se český král mezi Nicovem  a Javorníkem musel schovat mezi kameny, které vyčuhovali na povrch, před pronásledováním cizího vojska. Nevšímajíc si ukrývajícího krále, cizí vojsko pokračoval dál. No a takto nějak vznikl Královský kámen, který najdete na křižovatce červené a modré trasy 2 km od obce Javorník. Kamenitý útvar uprostřed lesa lze navštívit i s obce Nicov v podobné vzdálenosti. 

Místo se nachází uprostřed lesa Javornické hornatiny

Skvělým výletem pak může být pěší procházka z Javorníku po zelené přes Tejmlov ke Krásné vyhlídce, kde se napojíte na červenou trasu. Ta vás dovede až ke zmíněnému Královskému kameni. Tady se napojíte na modrou trasu Klostermannovi cesty vedoucí k rozhledně, jež nese stejné jméno. Následně se kolem kaple sv. Antonína Poduánského protáhnete zpět na Javorník. Spíše náročnější cestou navštívíte jednu vyhlídku do šumavské krajiny za druhou. S kočárkem ani na kole to moc nepůjde, ale váš obdiv si okruh získá. Odpočinout a posilnit se budete moci v penzionu Na Podlesí, s krásnou vyhlídkou na Boubín.

Pěší výlet můžete prodloužit i přes Popelnou

Královský kámen ve výšce nad 1000 m n. m. s vytaseným oltářem je místem, který oplývá i dalšími pověstmi. Kromě krále, který se zde ukrýval před ozbrojeným cizím vojskem, zde podle jiné stával hrad, kde byl zabit jeho král. V jedné pověsti místo ukrývá velké bohatství a získá ho ten, kdo najde čarovnou bylinu. Proto by by vaše trasa měla vést i přes tuto Javornickou hornatinu. Kdo ví? Třeba najdete čarovnou květinu a získáte tak bohatství, o kterém praví legendy tohoto místa …:)

Tak tady někde se nachází dle pověsti velké bohaství