Věnec – Keltské hradiště

by admin
529 zobrazení

Když se řekne slovo Věnec první, co se vám asi vybaví, jsou adventní věnce, nebo věnce, kterými uctíváme památku. Ale na Šumavě, nebo již na podhůří Šumavy, naleznete vrchol, jež ukrývá bohatou historii starou 2,5 tisíce let. Šumavský kopec Věnec vysoký 765 m n. m. byl v minulosti osídlen Kelty, kteří se na našem území pohybovali v 5.- 6. století před n. letopočtem. Na tomto vrcholku vybudovali keltské hradiště kruhového tvaru. Tím vznikl i název tohoto kopce, který se nachází nedaleko Čkyně.

Na vrcholu je pro návštěvníky připraveno posezení a ohniště, dříve tu bylo keltské hradiště kruhového tvaru

Věnec – Keltské hradiště mělo pět až deset metrů vysoké hradby, které chránili před případnými útočníky. Vrchol Věnce tak v budoucnosti poskytl archeologům mnoho nálezů. Našla se zde různá keramika, nádobí, zbytky hradeb, ale i honosný bronzový opasek. Keltové se vyskytovali na území jihozápadních Čech a zanechali zde nejen bujnou historii, ale i kulturním pozůstatkem můžou být i dudy, jež pasují do oblasti Domažlicka a Strakonicka.

Věnec – Keltské hradiště

Věnec spojovala i stezka, po které Keltové putovali za obchodem a jinými potřebami a vy si ji dnes můžete projít také. Stezka vás zavede z Kubovi Hutě přes BoubínMářský vrch až na Věnec. Vydat se však můžete pouze z obce Lčovice, kam lze dojet vlakem a napojit se na modrou trasu, která vás zavede přímo pod vrchol. Další možnou trasou je červená vedoucí z obce Zálezly přes vrchol do Budilova. 

Vrchol Věnce

Cyklisty a maminky s kočárkem trochu zklameme. Cesta k vrcholu vede náročnější pěšinou a vyjít si zde s kočárkem, nebo vyjet na kole bude náročné i pro zdatného tatínka. Přesto procházka po této keltské stezce bude příjemnou volbou. Na vrcholu je připravené posezení a ohniště pro opékaní špekáčků. Obdivovat budete i výhled na podhůří Šumavy a výlet si tak budete užívat.

Zakončit ho můžete ve Lčovicích v místní Hospůdce pod Věncem, která umocní příjemnou atmosféru a když budete mít štěstí, možná si zde zazpíváte s místními hrající na kytary.

Mapa