Boubín

by admin
489 zobrazení
Pátý nejvyšší vrchol Šumavy na české straně

Boubín a jeho rozhledna

Pátým nejvyšším vrcholem české části Šumavy se může pyšnit Boubín, který se svojí nadmořskou výškou 1362 m n. m. jistě nepřehlédnete. Jeho zaoblený vrchol se nachází 3,5 km od obce Kubova Huť. Společně s nedalekým Bobíkem  (1264 m n. m.) a s jeho rysy,  tvoří krásnou kompozici Šumavy. Ale zpět k Boubínu. Boubín je hlavně proslaven i svým Boubínským pralesem, jehož stáří je odhadováno na 12 000 let.

Za slunečného zimního počasí si výlet na Boubín užijete

V roce 1833 zde byl vybudován i kanál na plavení dřeva s nádrží, ležící 2 km od vrcholu v nadmořské výšce 925 m. Dnes tuto nádrž můžete znát jako Boubínské jezírko, jež svému účelu sloužilo ještě v roce 1957. Dřevo bylo plaveno až do nedaleké sklárny v Lenoře. Boubín však nesloužil jen pro svoji zásobu dřeva, ale vedla přes něj i pašerácká stezka. 

Na vrcholu ke konci roku 2004 vyrostla rozhledna, z níž je jeden z nejkrásnějších výhledů na Šumavě. De facto se vám nabídne pohled 360° do okolí. Nejenže vidíte několik desítek kilometrů vzdálený Temelín, ale hlavně další vrcholky Šumavy. Z dřevěné 21 m vysoké stavby zpozorujete například Libín, Kleť, Bobík, Plechý, Stožec, Třístoličník, Luzný, Černou horu, Poledník a další. Za dobré viditelnosti dohlédnete i k našim rakouským sousedům na jejich mohutné vrcholy Alp.

21 m vysoká rozhledna přímo na vrcholu Boubína

Výstup po dřevěných schodech

Abyste mohli tyto krásy pozorovat, musíte nejprve naplánovat pěší túru, nejlépe z Kubovy Hutě, k vrcholu. Na vrchol vás přivede modrá turistická trasa ze zmíněné ,,Kubovky”, popřípadě žlutá trasa ze Včelné pod Boubínem. Narazíte zde i načerveno trasu vedoucí z Veselky, která vás přes vrchol Boubína dovede k vrcholu Bobíka. Nejméně náročná cesta je po modré z Kubovy Hutě. Po 3,5 km dorazíte k dřevěným schodům s chodníkem. Následně Vás čeká už pouhých 800 m k rozhledně. Vstup na rozhlednu můžete po uhrazení poplatku. Využít tak můžete automat a následně projít turniketem. K vyhlídkové plošině zdoláte už jen 109 schodů a hle, nádherný výhled je tu.

Dřevěné schody vedoucí k vrcholu