Strašínský kostel

by Aleš Vilánek
314 zobrazení

Mnozí z vás jistě znají šumavskou obec Strašín ležící pod horou Ždánov. Tato obec není pouhou šumavskou vesnicí, ale ukrývá a zároveň ukazuje své přednosti. Kousek za posledním domem se nachází proslulá strašínská jeskyně, ale my se dnes koukneme na jiné místo. A tím místem je strašínský kostel, respektive kostel Narození Panny Marie.

Strašínský kostel pohledem ze zahrady

Kostel Narození Panny Marie – Strašínský kostel ve Strašíně

Přímo v obci naleznete nádherné poutní místo s růžovým kostelem. Vzhledem k jeho poloze ho lze vidět sna z každého místa v obci a přilehlých strání a kopců. Autem ke kostelu nedojedete, ale parkoviště od kostela také není tak vzdálené. Po zaparkování svého vozu popojdete opravdu pár kroků pěšky a už před vámi honosně vykoukne růžová stavba.  Strašínský kostel si budete moci obejít kolem dokola po přilehlé zahradě. Chvilku posedět na lavičkách, pozorovat výhledy ze zahrady, prostě nechat se unášet atmosférou okolí.

Strašínský kostel v rekonstrukci v roce 2021

Nakouknutím do vnitřku kostela uvidíte okázalou výzdobu pocházející zhruba z 13. století. První písemný záznam datujeme už do roku 1254. K výstavbě se váže pověst, že sama Pana Marie přemisťovala stavební materiál na současný vršek Hůrka a vybrala si tak místo pro výstavbu. Obyvatelům nezbylo nic jiného, než zde kostel dostavět. Zároveň do skály, která dnes najdeme za kostelem, utvořila prstem důlek, ze kterého vystříkla voda. V tomto důlku dnes můžeme stále vidět vodu, která prý nikdy nevysychá. Kostel postupně prošel gotickou i barokní přestavbou až do dnešní podoby. 

Místo, kde Panna Marie udělala do skály prstem důlek.

V noci je kostel krásně nasvícen a je vidět z širokého okolí. Výhodu mají i místní ubytovatelé, kteří ze svých zahrad pozorují kostel celý den. Například v Penzionu Splněný sen vás večerní procházky po zahradě, když se zrovna nasvěcuje kostel, budou bavit. Strašínský kostel je příjemným poutním místem, u kterého je v případě průjezdu Strašínem dobré zastavit a načerpat atmosféru dávné historie.