Už nějaký ten čas se chystáme na nějaké neznámé místo a konečně jsme dostali tip. Nejprve se však musím přiznat, že při zmínění místa jsem se zarazil, jelikož danou oblast jsem projížděl svého času mnohokrát. Ale pojďme na zmíněný tip. Určitě znáte obec Čestice nedaleko Volyně. Ale možná nevíte, že nad samotnou obcí narazíte na poutní místo na vrcholu Kalvárie.
K tomuto místu vás přivede křížová cesta a na zmíněném vrcholu narazíte na kapli Povýšení sv. Kříže. Není to ledajaká kaple. I my jsme při příchodu byli udiveni a prohlíželi si stavbu kaple. Historie místa sahá až do první poloviny 17. století, kdy zde byly vztyčeny dřevěné kříže. Posléze od roku 1820 se vybudovala hlavní kaple Povýšení sv. Kříže se dvanácti dórskými sloupy, jež podepírají předsíň hlavní svatyně. Okolo kaple stojí další čtyři menší kapličky a při příchodu od obce narazíte ještě na Kapli Matky Boží.
Svah Kalvárie pokrývají žulové kameny, které vám někdy přijdou, že je někdo uměle usadil. Kousek od hlavní svatyně se pěšinou v lese dostanete k malé dřevěné chaloupce. Nejenže budete obdivovat stavbu poustevny, jak se této chaloupce říká, ale také její útroby. Pokud se vám poštěstí tak, jako nám, že bude poustevna otevřená, budete s údivem pozorovat zachovalou freskovou malbu starého poustevníka. Věřte mi, byla to nádhera.
Poustevna – Čestice
Od poustevny se můžete vydat přes louku ke včelí naučné stezce, která vede až do Krušlova. Narazíte zde na vysílač s vyhlídkovou plošinou na okolní vesnice. Plošina je volně přístupná a po překonání spirálového schodiště jste na místě. Přiznáváme, výhled jako z Boubína nebo Poledníku tu není, ale kouknout na krásu šumavského podhůří a načerpat atmosféru venkova se nám vcelku povedlo.
Až pojedete na Šumavu a narazíte na ceduli Čestice, zastavte tu na chvilku. Projděte se přes toto poutní místo. Svojí polohou ho máte z centra obce necelých 500 m. A než se vydáte do mírného kopce po krskách, nakoukněte také na Čestický barokní zámek.