Alpské vyhlídky

by admin
644 zobrazení

To nejsou vrcholky Šumavy

Na výletech po Šumavě můžete mnohdy, převážně v podzimních a zimních měsících, pozorovat ostré vrcholky s pokrývkou sněhu. Říkáte si, že Šumava ve svém profilu nemá takto ostré vrcholy hor ani kopců. Spíše by se dala svým profilem přirovnat k takové velké vánočce. A ano, máte pravdu. Šumava tyto vrcholky nemá. Jedná se o vzdálené Alpy, které se mohou pochlubit sněhem i v letních měsících. Pojďte s námi navštívit alpské vyhlídky.

Jak už jsme zmiňovali, tyto ostré vrcholky Alp lze nejlépe pozorovat v podzimním a zimním období a to hlavně z důvodu inverze. Nastává tehdy, kdy se do střední Evropy tlačí vysoký tlak vzduchu od severovýchodu a nechá údolí a níže položené oblasti v mlhavém, paprsky skoro nepropustném, počasí. De facto je na horách tepleji a vytvoří se krásná peřina. Šumava se na inverze těší, jelikož disponuje místy, odkud lze sledovat  několik stovek kilometrů vzdálené alpské vrcholky.  

Tyto místa většinou naleznete v mapách označeny jako Alpské vyhlídky. Na Alpy se můžete podívat například z Bučiny, nedaleko Borové Lady, Černé Hory, a i Plechý nabídne krásnou podívanou na tyto vrcholky. Věřte, že dívat se na stovky kilometrů vzdálené Alpy stojí za to!

Posezení s výhledem na Alpy u Borové Lady

Vrcholky Alp z alpské vyhlídky

Na Šumavu se dostává první inverze a začínáme plánovat, kam a na jakou alpskou vyhlídku, se dojet podívat. Nejblíže máme alpskou vyhlídku na Borové Ladě (resp. 3,5km od Borové Lady), která mimo jiné ve výšce 1.040 m n. m. nabízí výhled na Trojmeznou pahorkatinu i Plechý. Od cesty musíme za ranního rozbřesku překonat ještě 200 m po louce podél lesa. Následně usedáme na posezení pod lesem nedaleko vrchu Bukovec a  vyhlížíme ostré vrcholky Alp. Ranní paprsky osvítí alpské štíty a my si tak můžeme vychutnat snídani a sledovat ty ostré skalnaté vrcholky nejvyššího pohoří Evropy. 

Pohled do těchto míst, a ještě u toho popíjet kávu aniž byste museli dojíždět někam stovky kilometrů, je opravdu nádherný. Alpská vyhlídka nedaleko Borové Lady je jistě místem, které stojí za to navštívit. Ale pokud máte rádi tyto výhledová místa, určitě se vydejte i na další, jako jsou Bučina, Plechý, či Černá hora. I tam na vás čekají úchvatném pohledy.