Turistické značení

by admin
574 zobrazení
Červená trasa značící hřebenové trasy

Jak plánujete výlety? Asi jako my. Otevřeme mapu, vytyčíme si body a pak už jen pomocí turistického značení tyto body spojujeme. A vzhledem k tomu, že své výlety plánujeme v České republice, máme velkou pravděpodobnost, že se neztratíme. Turistické značení u nás v České republice patří k nejhustšímu a nejdokonalejšímu na světě. I naše oblíbené Šumava je toho důkazem. První značené trasy se na území dnešní České republiky objevovaly již v 80. letech 19. století díky Klubu českých turistů.

Rozcestník

Jaké je značení?

Při plánování však narazíte na různé typy tras. Značené naučné stezky (NS) jsou okruhy s poznáváním přírody a vegetace na trase. Své značení mají i cyklisté pro své cyklostezky a samozřejmě i lyžaři. Rozdíly mezi značením jsou tedy následující: bílé upozorňovací pruhy určují pěší trasy, oranžové pruhy trasy lyžařské a žluté značí cyklistické trasy. U kratších vycházkových okruhů se ještě můžete setkat se značením, které se skládá ze dvou barevných trojúhelníků tvořící čtverec. A krom těchto základních typů narazíte i na další.

Vedoucí barvy u značení určují, na jaké trase se aktuálně nacházíme. Pokud má čtvercová pásová značka prostřední barvu zelenou, v mapě ji tak i nalezneme. Najít pak můžeme ještě červenou, modrou a žlutou. Červená barva značí dálkové hřebenové cesty. Zelná barva se používá na místní okruhy. Modrá je určena pro významné trasy a žlutá je zase většinou spojovací. Všechny tyto barvy tvoří hustou síť turistických tras u nás v republice. Prozkoumat můžete víc jak 43000 km tras po celé republice a část vás zavede i k nám na Šumavu. Díky turistickému značení je Šumava protkána trasami jak pro pěší túry, tak pro cyklistické a běžkařské výlety. A zavedou vás na krásná místa jako jsou Zhůří, na naučnou Sudslavickou stezku, Jezerní slať a další.

Turistické značení v české republice patří k nejhustším a nejlepším na světě. Šumava je důkazem.